Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to przewlekła oraz postępująca choroba, która polega na przedwczesnym zużyciu oraz zwyrodnieniu tkanek, które tworzą funkcjonalne połączenia kręgów kręgosłupa. Zwyrodnienie może dotyczyć kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego. Sprawdź, jakie są przyczyny oraz objawy zwyrodnienia kręgosłupa oraz jak leczyć tą dolegliwość.

Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa

W sytuacji, w której mazi stawowej jest zbyt mało, np. z racji wieku bądź braku ruchu, chrząstka stawowa staje się cieńsza, pojawiają się na niej rysy oraz nierówności. Gdy dojdzie do całkowitego zaniku chrząstki, kość ociera się o kość, co wywołuje bardzo silny ból przy próbie poruszania się. Kości mogą się ocierać o siebie na skutek spłaszczenia dysków. Czasem na wytartych kręgach powstają osteofity, czyli chrzęstne i kostne narośla, które powodują zniekształcenie stawu oraz naciskając na nerwy sprawiają ból w czasie poruszania.

Wśród przyczyn choroby zwyrodnieniowej należy wymienić:
• wiek – najczęściej choroba zwyrodnieniowa występuje u ludzi w starszym wieku, jednak zdarzają się przypadki, że występuje także u ludzi młodych,
• wady postawy,
• wszelkiego rodzaju urazy, np. wskutek wypadku komunikacyjnego,
• nadmierne przeciążanie organizmu poprzez np. wykonywanie pracy fizycznej,
• zarówno schylanie się jak i podnoszenie ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach,
• brak aktywności fizycznej,
• nadwaga, otyłość,
• osłabione mięśnie brzucha, w szczególności mięśnia poprzecznego oraz dna miednicy – przy zwyrodnieniu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa

Choroba ta objawia się przede wszystkim bólem kręgosłupa, który:
• pojawia się na skutek wymuszonej, niefizjologicznej pozycji ciała,
• pojawia się przy wykonywaniu niektórych ruchów, np. przy skłonach w bok,
• promieniuje wzdłuż unerwienia korzenia, czyli do pośladka, uda, barku, ręki,
• może pojawić się po nadmiernym wysiłku fizycznym.

Oprócz bólu, chory odczuwa także poranną sztywność, wówczas musi się nieco rozruszać, by prawidłowo funkcjonować w ciągu całego dnia.

Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa

Niestety zmian zwyrodnieniowych nie można cofnąć ani całkowicie zahamować. Można jedynie zwolnić postęp choroby. Leczenie zmian zwyrodnieniowych zależy od przyczyny powstania choroby. Jeżeli np. przyczyną jest otyłość, należy podjąć kroki mające na celu zgubienie nadmiaru kilogramów. Przy chorobie zwyrodnieniowej niezwykle pomocna jest rehabilitacja, zarówno ruchowa jak również zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak laseroterapia, krioterapia, rozgrzewanie, diatermia, elektroterapia czy masaż podwodny. Lekarz może również podjąć decyzję o zastosowaniu sznurówek lędźwiowych, kołnierzy ortopedycznych na szyję czy gorsetów ortopedycznych.

W niektórych sytuacjach konieczny może być zabieg operacyjny. Operacja jest niezbędna, jeżeli wyżej przedstawione metody leczenia nie przynoszą znaczącej poprawy, co oznacza, iż chory wciąż odczuwa ból bądź występuje ucisk na nerwy w kanale kręgowym, co zostało potwierdzone odpowiednim badaniem diagnostycznym. Operacja w głównej mierze polega na odbarczeniu kanału kręgowego, ustabilizowaniu kręgów, a także blokadzie kręgosłupa.

Jeżeli u chorego istnieją przeciwwskazania do leczenia operacyjnego, wówczas można wykonać zabiegi, które leczą ból, takie jak blokada kręgosłupa i termolezja.

Blokada kręgosłupa polega na podawaniu choremu leków sterydowych o bardzo mocnym działaniu przeciwzapalnym miejscowo do przestrzeni nadoponowej. Leki te nie wywołują reakcji ogólnych, działają tylko miejscowo. Blokadę kręgosłupa można wykonywać maksymalnie 3 razy w ciągu roku.

Termolezja to innowacyjna metoda mająca na celu zwalczanie bólu przewlekłego. Polega ona na niszczeniu struktur nerwowych poprzez zastosowanie prądu elektrycznego o częstotliwości fal radiowych, który wytwarza się w tkankach dookoła końca elektrody wprowadzonej do tkanki nerwowej.