Leczenie kanałowe zęba – co warto wiedzieć?

Co to jest leczenie kanałowe zęba oraz jak wygląda jego przebieg? W jakich sytuacjach warto się mu poddać, aby zachować ząb, a kiedy lepiej zrezygnować? Poniżej kilka odpowiedzi na nurtujące pacjentów pytania.

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe to jedna z metod, pozwalająca na uratowanie mocno zainfekowanego zęba, który bardzo boli ze względu na silne zapalenie miazgi zębowej. Kiedy wszystkie tkanki zęba są bardzo uszkodzone, jedyną możliwością uratowania go jest właśnie ten rodzaj leczenia. Musi być ono przeprowadzone niezwykle precyzyjnie, lekarz stomatolog oczyszcza bowiem podczas leczenia kanałowego korzenie zęba, usuwając chore tkanki, a następnie osusza je i dezynfekuje. Później bardzo szczelnie wypełnia je specjalnym materiałem, dzięki któremu w kanale nie rozwiną się bakterie beztlenowe. Materiał ten to najczęściej gutaperka, która jest substancją pochodzenia roślinnego. Za jej pomocą można bardzo dokładnie wypełnić korzenie zęba. Nie można zostawić w nich jakiejkolwiek wolnej przestrzeni – jest to uważane za bardzo duży błąd w sztuce lekarskiej. Może wtedy dojść do rozwinięcia się bakterii beztlenowych. Niestety bardzo często osoby, u których przeprowadzono leczenie kanałowe wiele lat temu jeszcze starymi metodami, muszą mieć je ponownie wykonane, bo doszło do rozwinięcia się bakterii. Na szczęście współczesne metody leczenia, z wykorzystaniem na przykład ozonowania, czy też nanocząsteczek srebra i złota, pozwalają na to, by raz jeszcze przeleczyć taki ząb i skutecznie usunąć bakterie.

Czy leczenie kanałowe boli ze znieczuleniem?

Utarło się przekonanie, że podczas leczenia kanałowego pacjent może odczuwać bardzo silny ból. Warto rozwiewać te mity, gdyż możliwości współczesnej medycyny są takie, że stosuje się precyzyjnie dobrane środki znieczulające. Pacjent nie czuje zatem podczas leczenia żadnego dyskomfortu. Jeżeli słyszy się opowieści o niezwykłym bólu podczas leczenia kanałowego, z pewnością procedura ta miała miejsce wiele lat temu, kiedy stosowało się jeszcze tak zwane zatrucie zęba.

Co, jeśli leczenie kanałowe boli po zatruciu zęba?

Współcześnie odchodzi się od tak zwanego zatruwania zęba, bo chorą tkankę i miazgę można usunąć w inny sposób. Zatrucie zęba jest przestarzałą metodą, w której wykorzystuje się niezwykle toksyczną substancję do tego, by doprowadzić do całkowitego obumarcia tkanki. Na ząb nałożony jest wtedy specjalny opatrunek, nawet na dwa tygodnie, ponieważ tylko wtedy środek może zadziałać. W tym czasie może pojawić się bardzo silny ból zęba, co jest sygnałem do niezwłocznego udania się do stomatologa. To zły objaw, wymagający pilnej interwencji.

Leczenie kanałowe zęba ile trwa i czy jest refundowane?

Wielu pacjentów interesuje kwestia, czy leczenie kanałowe jest refundowane oraz jak długo trwa? Niestety w Polsce nakłady służby zdrowia na opiekę stomatologiczną są wyjątkowo niskie, dlatego też kanałowe leczenie zębów, które jest procedurą stosunkowo drogą, jest refundowane tylko i wyłącznie w przypadku zębów położonych z przodu. Niestety zęby trzonowe i przedtrzonowe nie są zatem refundowane, a co za tym idzie, leczenie kanałowe musi być całkowicie opłacone z własnej kieszeni. Jak długo natomiast trwa samo leczenie? Najczęściej kończy się już na jednej wizycie, jednak w przypadku zatrucia zęba – przynajmniej na dwóch.

Artykuł napisany przy współrodacy z Sobota Clinic Ortodonta Poznań.