Czy amputacja jest jedynym sposobem na leczenie raka piersi?

Co roku w Polsce diagnozuje się około 11 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi. Jeszcze od niedawna taka diagnoza stanowiła nie tyle wyrok śmierci, ile ogromne ryzyko zastosowania formy leczenia polegającej na usunięcia całej piersi.
Obecnie dzięki znacznie większej świadomości kobiet, a także znacznie bardziej dostępnym badaniom przesiewowym, możliwe jest wykrywanie choroby w stadium jeszcze bezobjawowym, co skutkuje możliwością zastosowania znacznie bardziej nieinwazyjnego leczenia.

Metody leczenia

Jedną z najlepszych form leczenia raka piersi, jest metoda tzw. leczenia oszczędzającego pierś, która polega na usunięciu powstałego guza, wraz z otaczającymi go zdrowymi tkankami jako formą zabezpieczenia, a następnie zastosowania radioterapii na całą pierś.
Zabieg ten jest oczywiście poprzedzony pełną informacją pacjentki dotyczącą całej procedury leczniczej, otrzymanej zarówno od chirurga, jak i od onkologa.

Co trzeba sprawdzić?

Zanim rozpocznie się chirurgiczne leczenie raka piersi, niezbędne jest przeprowadzenie oceny stanu regionalnych węzłów chłonnych. W przypadku ich powiększenia się niezbędne staje się ich usunięcie, co wiążę się oczywiście z ryzykiem wystąpienia powikłań, które są efektem przecięcia nerwów skórnych i naczyń limfatycznych. Jakie to powikłania? Chodzi tu przede wszystkim o możliwość wystąpienia zaburzenia lub utraty czucia w danej okolicy, a także chłonotok, który wymagać będzie okresowego usuwania płynu poprzez nakłuwanie. Bardzo rzadko mają miejsce poważniejsze powikłania, takie jak obrzęk kończyny.
Często jednak zdarza się, że nie ma potrzeby usuwania węzłów chłonnych, ponieważ nie są one powiększone, a co za tym idzie, znacznie maleje ryzyko wystąpienia przerzutów nowotworu.
Należy jednak pamiętać, że nawet pomimo zastosowania bardzo nowoczesnej metody leczenia nowotworu piersi, polegającej na wycięciu tylko samego guza wraz z otaczającymi go tkankami zdrowymi, może dojść do bardzo zauważalnego ubytku piersi. Szczególnie dotyczy to piersi małych, w których wycięcie nawet niewielkiego guza wraz z 1-2 cm tkanki otaczającej, będzie miało wpływ na powstanie dużego ubytku w kwestii kosmetycznej.

Oczywiście kobiety po amputacji piersi (tak zwane amazonki) nie są skazane same na siebie. Na rynku występuje specjalistyczny sklep dla amazonek, w którym dostępne są takie ubrania, aby kobieta czuła się bardziej komfortowo i swobodnie. Dla kobiet, które nie zetknęły się z tym problemem, może się to wydawać mało istotne, lecz nawet zwykła bielizna dla amazonek ma w tym punkcie niezwykle duże znaczenie.

Alternatywna metoda leczenia

Jeśli spodziewane jest duże ryzyko wystąpienia zaburzenia kosmetycznego piersi po usunięciu samego guza, możliwe jest przeprowadzenie innego typu operacji, polegającej na podskórnej amputacji piersi, wraz z jednoczesną operacją odtwórczą, przeprowadzana w ramach tego samego zabiegu. Aby tego dokonać, wykorzystuje się specjalną protezę wszczepianą pod mięsień piersiowy.

Zabieg ten jest bardzo wygodny, a przy tym nie ma żadnego wpływu na dalsze leczenie uzupełniające np. na chemioterapię, która często jest niezbędna od razu po zabiegu operacyjnym.
Istnieje jednak pewne ryzyko, że zastosowanie protezy nie da spodziewanego efektu kosmetycznego i w takim wypadku niezbędne będzie zastosowanie techniki płatów przemieszczonych. Polega to na przemieszczeniu fragmentu mięśnia razem z częścią tkanki podskórnej, pochodzącej z mięśni najszerszych grzbietu lub mięśni prostych brzucha, do pustego miejsca po usuniętym wcześniej gruczole piersiowym. Dzięki temu uzyskuje się efekt wypełnienia, co przekłada się na bardzo dobry efekt kosmetyczny.

Końcowym działaniem jest odtworzenie otoczki i brodawki sutkowej za pomocą tatuażu lub poprzez przeszczep tkanek pacjenta. Efekt finalny do złudzenia przypomina pierś sprzed operacji, zarówno pod względem wizualnym, jak i subiektywny, dzięki podobnej konsystencji piersi odtworzonej w porównaniu do tej sprzed operacji.
Jest to zabieg stosunkowo skomplikowany, dlatego też poleca się go wykonywać jedynie w bardzo specjalistach klinikach, z jednoczesnym udziałem chirurga plastycznego.