Wyroby uciskowe na żylaki – jak je dobrać? Pomocne porady

Za pomocą wyrobów uciskowych można poprawić kondycję żył w kończynach dolnych, a przez to zapobiegać żylakom i redukować te już istniejące. Jak dobrać odpowiednie produkty na żylaki? Sprawdź nasze wskazówki!

Stopień kompresji wyrobów przeciwżylakowych

Przede wszystkim wyroby uciskowe dobiera się pod kątem ciśnienia nacisku. Ma on zastosowanie zarówno wtedy, gdy chodzi o rajstopy przeciw żylakowe, jak i inne wyroby jak rękaw przeciwobrzękowy po mastektomii czy wyroby na oparzenia.

Klasyfikacja wyrobów uciskowych pod względem ciśnienia nacisku:
– I klasa – 18-21 mmHg
– II klasa – 23-32 mmHg
– III klasa – 34-46 mmHg
– IV klasa – powyżej 49 mmHg

Gdy chce się zakupić pończochy przeciwżylakowe jak dobrać odpowiedni stopień nacisku? Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaleci, jaki stopień ucisku będzie najlepszy.

Poza powyższymi stopniami nacisku spotykane są także wyroby profilaktyczne, gdzie jest on niższy. Zalecane są one w celach zapobiegawczych u osób z pracą stojącą, siedzącą, rodzinnym ryzykiem wystąpienia niewydolności żylnej.

Rozmiar wyrobów uciskowych

Bardzo ważne przy wyborze wyrobów uciskowych jest dopasowanie ich pod kątem rozmiaru. Jedynie wtedy, gdy będą one właściwie dobrane rozmiarowo, zapewnią odpowiedni efekt terapeutyczny.

W doborze rozmiaru można posiłkować się tabelami rozmiarów znajdującymi się na stronach producentów.

Kolor rajstop, podkolanówek i pończoch przeciwżylakowych

Wiele wyrobów na żylaki, na przykład podkolanówki uciskowe Veera, można zakupić w różnorodnych kolorach, aby dopasować je do swojego gustu.

Najczęściej spotykane są modele w kolorach czarnym i cielistym, ale można też kupić je w odcieniach granatu, brązu, zieleni, aby tworzyć razem z nimi stylizacje na różne okazje.

Najszerszy wybór wyrobów przeciwżylakowych można znaleźć obecnie w dobrych sklepach medycznych działających stacjonarnie i dostępnych przez internet.