Jak dobiera się soczewki kontaktowe? Przebieg badania wzroku

Za pomocą badania wzroku można ocenić jego ostrość i dobrać właściwą metodę korekcji. Gdy pacjent chce zdecydować się na soczewki kontaktowe, wówczas badanie odbywa się nieco inaczej niż w przypadku doboru szkieł okularowych. Jaki jest jego przebieg?

Soczewki kontaktowe tylko z badaniem

Chociaż do zakupienia soczewek kontaktowych nie potrzeba recepty i można dostać je obecnie w wielu sklepach – także popularnych drogeriach, to jednak nie warto kupować ich bez wcześniejszego zbadania wzroku.

Profesjonalne badanie wzroku w kierunku dobrania soczewek kontaktowych jest niezbędne, by dopasować ich właściwą moc, a także nauczyć użytkownika obchodzenia się z soczewkami, gdy nigdy wcześniej nie miał on z nimi styczności.

Uwaga!
Moc soczewek kontaktowych różni się od mocy soczewek okularowych! Osoby, które noszą okulary, ale chciałyby założyć soczewki, powinny udać się na badanie wzroku, by określić ich moc i inne parametry jak krzywizna i średnica soczewki.

Nauka zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych

Podczas badania wzroku w gabinecie okulisty albo optometrysty specjalista nie tylko określa wadę wzroku i dobiera soczewki kontaktowe, ale także pokazuje pacjentowi, jak należy z nich korzystać.

W trakcie pierwszego badania dla doboru soczewek kontaktowych specjalista pokazuje, jak należy zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe oraz jak je pielęgnować, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo infekcji oczu.

Soczewki kontaktowe – co wybrać?

Soczewki oferowane są w wielu wariantach do wyboru:
– soczewki jednodniowe,
– soczewki dwutygodniowe,
– soczewki miesięczne.

Najzdrowsze dla oczu są soczewki jednodniowe – wtedy codziennie zakłada się nową parę, dlatego nie ma potrzeby umieszczania soczewek w pojemniczkach z płynem. Niestety, są one najdroższą opcją. Najbardziej opłacane są soczewki miesięczne.

Uwaga!
Soczewki kontaktowe a okulary przeciwsłoneczne I progresywne. Soczewki mogą być z powodzeniem noszone razem z okularami przeciwsłonecznymi. Soczewki kontaktowe nie są jednak w stanie zastąpić okularów progresywnych – wynika to z ich specjalnej konstrukcji.