Psychoterapia rodzinna – kiedy może pomóc? Wskazania i wybór terapii

Terapia psychologiczna dla rodzin skoncentrowana jest na ich problemach. Kiedy warto zdecydować się na wizytę w gabinecie psychoterapeuty?

Na czym polega psychoterapia rodzinna?

Podczas gdy psychoterapia indywidualna odbywa się w cztery oczy z terapeutą, ta rodzinna angażuje rodzinę. Wówczas psychoterapeuta, który służy pomocą psychologiczną, pomóc może wszystkim członkom rodziny – niezależnie od ich wieku.

Swoje początki psychoterapia rodzinna ma w latach 50. XX wieku. Jej rozwojowi w tym czasie sprzyjała koncentracja na problemach psychicznych dotykających dzieci i młodzieży, gdy ich leczenie wymagało zaangażowania rodziców, rodzeństwa. Teraz psychoterapia rodzinna jest bardzo popularna i prowadzona jest w wielu gabinetach.

Psychoterapia rodzinna – kiedy jest wskazana?

Za pomocą terapii rodzin można rozwiązywać różne problemy. Może być ona prowadzona w tych ramach jako terapia par czy terapia dzieci i młodzieży, dlatego wskazana jest w wielu sytuacjach, których samodzielne rozwiązanie staje się coraz cięższe w obliczu narastających trudności.

Wśród wskazań do prowadzenia terapii rodzin znajdują się:
– trudności wychowawcze dzieci i młodzieży – zachowania agresywne, bunt, nieposłuszeństwo
– traumatyczne wydarzenia rodzinne – na przykład śmierć bliskiej osoby, poważna choroba
– konflikty w rodzinie – brak porozumienia między członkami rodziny wywołujący kłótnie, wzajemne obwinianie się
– problemy psychiczne u członka rodziny – między innymi depresja, nerwica, lęki, schizofrenia
– uzależnienia członka rodziny – uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu i inne

Gdzie można skorzystać z psychoterapii rodzinnej?

Aktualnie z pomocy jak psychoterapia rodzinna skorzystać można w wielu gabinetach, które świadczą kompleksową pomoc dla rodzin wymagających wsparcia psychologicznego.

Psychoterapia jest dostępna w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego można korzystać z niej wtedy bez opłat. Konieczne jest wybranie psychoterapeuty posiadającego podpisaną umowę z Funduszem. Niestety, minusem jest wtedy najczęściej dość długi czas oczekiwania na wizytę i mała regularność spotkań.

Druga opcja to terapia rodzinna odbywająca się prywatnie. Wtedy jest ona związana z opłatą, natomiast atutami jest krótki czas oczekiwania na psychoterapię oraz możliwość korzystania z częstszych wizyt według własnych potrzeb.