Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy konieczna jest wizyta u stomatologa?

Mleczaki zaczynają wyrastać u dziecka od około 6. miesiąca życia. Proces ich utraty zaczyna się natomiast około 5. roku życia. Zdarza się jednak, że zęby mleczne nie wypadają prawidłowo. Kiedy należy udać się do stomatologa? Artykuł został napisany przy współpracy z kliniką Medent – Dentysta Gliwice.

W jakim wieku zaczynają wypadać zęby mleczne?

Pierwsze zęby mleczne zaczynają wypadać u dziecka zwykle około 5-6. roku życia, czyli w okresie przedszkolnym. Zdarza się jednak, że pierwszy ząbek wypada 2-3 lata później. Jest to kwestia indywidualna każdego dziecka.

Gdy chodzi o kolejność wypadania zębów mlecznych, to wypadają one tak, jak wyrastały. Zatem na początku wypadają zęby przednie, a potem kły, a na końcu zęby tylne. Zdarza się, że zęby nie wypadają symetrycznie z każdej strony, co nie powinno być powodem do niepokoju.

Rodzice muszą więc zdawać sobie sprawę z tego, że to, kiedy wypadają zęby mleczne u ich pociechy, jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Zatem wahania związane z czasem wypadania zębów nie powinny być powodem do niepokoju, chyba że są one znaczne.

Problemy z wypadaniem zębów mlecznych – kiedy udać się do stomatologa?

Zdarza się, że ze względu na zaburzenia w procesie wypadania zębów mlecznych konieczne jest odwiedzenie stomatologa. Może on wtedy sprawdzić dokładnie stan jamy ustnej dziecka oraz przeprowadzić leczenie.

W ramach stopniowego procesu jak wypadanie zębów mlecznych objawy problemów to przede wszystkim:
– zbyt szybkie wypadanie zębów
– wypadanie zębów zbyt późno
– trudności z wypadaniem poruszających się zębów
– stany zapalne dziąseł
– próchnica zębów mlecznych

Jeżeli zęby mleczne wypadają przedwcześnie, zwykle około 4. roku życia, może być to skutek wcześniejszego urazu. Także może być to objaw niektórych chorób, między innymi cukrzycy, łuszczycy, schorzeń dziąseł.

Z kolei zbyt późne wypadanie zębów zwykle jest objawem niedoboru witaminy D. Ponadto może być to efekt schorzeń tarczycy, celiakii czy wad rozwojowych powodujących brak zawiązków stałych zębów.

Warto też odwiedzić gabinet wtedy, gdy ząb rusza się, ale nie chce wypaść. Może on powodować ryzyko zakrztuszenia się, a stomatolog bezboleśnie go usunie.