Cewniki urologiczne – refundacja 2021 w Polsce

Cewniki są stosowane w przebiegu różnych dolegliwości urologicznych. W wybranych przypadkach podlegają one również refundacji. Jakie cewniki są refundowane przez NFZ w 2021 roku? Gdzie można je zakupić?

Refundacja cewników urologicznych

Za pomocą cewników urologicznych możliwe jest łatwiejsze opóźnianie pęcherza, także u osób obłożnie chorych.

W 2021 roku obowiązują takie same zasady, jakie wprowadziła refundacja cewników urologicznych 2020. Pacjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie do cewników tradycyjnych (niepowlekanych) oraz do nowocześniejszych cewników hydrofilowych.

Osoby uprawnione mogą skorzystać z refundacji cenników wewnętrznych urologicznych lub zamiennie cewników silikonowych z kodem refundacji P.095, a także cewników zewnętrznych z kodem refundacji P.094.

W przypadku wyrobów jak cewnik hydrofilowy refundacja jest dostępna, ale, niestety, ma niski limit cenowy przy refundacji NFZ na poziomie 70%. Zastosowanie ma wtedy kod P.096. Nie pokrywa ona często potrzeb chorego, który wymaga systematycznego stosowania cewników, jednak pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego w leczeniu. Refundację można zrealizować w serwisie ortomedico.pl/wyroby-urologiczne/.

Refundacja innych wyrobów urologicznych

Osoby z dolegliwościami urologicznymi mogą skorzystać także z innych zabiegów i wyrobów refundowanych pozwalających na łatwiejsze prowadzenie codziennego życia.

Nefrostomia
Jednym z refundowanych przez NFZ zabiegów jest nefrostomia. Zycie z nefrostomia dla pacjentów z dolegliwościami nerek staje się wtedy wygodniejsze. Stomia urologiczna tego typu pozwala na odprowadzanie moczu na zewnątrz nerek.

Worki urologiczne
Pacjenci z dolegliwościami układu moczowego mogą skorzystać również z refundacji NFZ na worki urologiczne. W przypadku pacjentów z nefrostomią dofinansowanie dotyczy do 10 sztuk worków po 12 zł na miesiąc, dlatego wynosi ono 120 zł. Zastosowanie ma kod P.098 – worki do zbiórki moczu w przypadku nefrostomii.