Wyroby uciskowe na żylaki – jak je dobrać, by działały?

Żylaki kończyn dolnych są konsekwencją zaburzonego krążenia krwi w kończynach dolnych. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów ich leczenia jest kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa.

Jak działają wyroby kompresyjne na nogi?

Kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa wspomaga krążenie krwi. Ma bardzo szerokie zastosowanie. Kojarzona jest głównie z leczeniem żylaków, ale także używana jest w postaci produktów, jak rękaw przeciwobrzękowy po mastektomii czy pas uciskowy w leczeniu przepukliny brzusznej.

Wyroby kompresyjne na nogi są stosowane w celu wspomagania odpływu krwi żylnej znajdującej się w najniższych partiach nóg. Wywołują wtedy kontrolowany nacisk – jest on największy w rejonie kostki, a potem stopniowo się zmniejsza. Dzięki temu możliwe jest złagodzenie dolegliwości żylnych i zapobieganie tworzeniu się kolejnych żylaków.

Wyroby uciskowe na żylaki – rodzaje

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje wyrobów przeciwżylakowych, które dzielone są na:
– Rajstopy przeciwżylakowe,
Pończochy przeciwżylakowe,
– Legginsy przeciwżylakowe,
Podkolanówki przeciwżylakowe.

Wszystkie z nich występują w różnych klasach ucisku – 1, 2 i 3. Dodatkowo spotykane są wyroby profilaktyczne o niższym ucisku oraz klasa 4 o najwyższym ucisku.

Jak dobrać wyroby kompresyjne na nogi?

Rajstopy, podkolanówki i pończochy przeciwżylakowe jak dobrać te odpowiednie? W przypadku lekkich dolegliwości polecane są wyroby o ucisku profilaktycznym i 1. Gdy są one zaawansowane, należy udać się do lekarza – flebologa lub chirurga naczyniowego, który dobierze właściwy stopień kompresji.

Bardzo ważny jest też dobór rozmiaru. Należy wcześniej zmierzyć długość nóg i ich obwody i porównać wyniki z tabelą rozmiarową producenta.

Pod uwagę warto wziąć też kolorystykę. Popularne podkolanówki uciskowe Veera dostępne są nie tylko w kolorach beżowym i czarnym, ale także wielu innych modnych barwach jak szary, czekoladowy, karmelowy.