Sucha skóra twarzy – jak ją nawilżyć?

Twoja skóra twarzy jest przesuszona i pragnie nawilżenia? Zobacz, jakie kosmetyki warto stosować, by poprawić jej kondycję!

Sucha cera. Jak ją rozpoznać?

Cerą suchą nazywa się cerę, która nie jest wystarczająco nawilżona i natłuszczona.

W przypadku tego typu skóry dochodzi do naruszenia ochronnej bariery hydrolipidowej naskórka, która zabezpiecza ją przed ucieczką wilgoci i czynnikami zewnętrznymi.

Oznaki przesuszenia cery:
– Uczucie ściągnięcia,
– Łuszczenie się naskórka,
– Szorstkość skóry,
– Zaczerwienienie,
– Brak elastyczności.

Tendencja do suchości skóry może być genetyczna, ale również może ona być związana z nieodpowiednią dietą, niewłaściwą pielęgnacją cery, opalaniem się, zmianami hormonalnymi, stosowaniem używek.

Pielęgnacja skóry suchej. Jak o nią dbać?

Skóra sucha wymaga właściwej pielęgnacji, aby przywrócić jej równowagę hydrolipidową oraz zapobiegać objawom przesuszenia. Jak nawilżać twarz suchą i odpowiednio ją natłuścić?

Podstawą są odpowiednio dobrane kosmetyki, które uwzględniają potrzeby suchej cery. Należy stosować je regularnie, ponieważ tylko wtedy, gdy będą one używane systematycznie, pomogą w poprawie jej kondycji.

Należy również pamiętać o podstawowych zasadach jak:
– Unikanie nadmiernego pocierania cery, na przykład używania szczoteczek oczyszczających, wycierania skóry szorstkim ręcznikiem.
– Nanoszenie na skórę kremu z wysokim filtrem UV przed ekspozycją słoneczną.
– Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w NNKT – nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A, E oraz picie około 2 litrów płynów dziennie.
– Unikanie suchego powietrza, na przykład w klimatyzowanych pomieszczeniach, używanie nawilżaczy powietrza.

Kosmetyki do suchej skóry. Co warto mieć w łazience?

Oczyszczanie cery suchej
Najlepiej stosować delikatne kosmetyki, na przykład w formie mleczek, emulsji albo pianek, które oczyszczają, ale też nie przesuszają cery.

Do zmywania makijażu można zastosować olejki, płyny micelarne, które szybko i skutecznie poradzą sobie z make-upem bez intensywnego pocierania.

Po oczyszczeniu skóry warto też sięgnąć po tonik do cery suchej, który wyrówna jej pH i poprawi nawilżenie.

Krem do cery suchej
Intensywnie działający krem nawilżający do twarzy jest bardzo ważny w pielęgnacji skóry suchej. Powinien on mieć również właściwości natłuszczające, by skuteczniej zatrzymywać wilgoć w naskórku.

Można sięgnąć po dwa kosmetyki – lżejszy krem nawilżający na dzień i bogatszy na noc. Podczas chłodnych dni warto też sięgnąć po tłustszy krem barierowy. Nie można również zapominać o kremie pod oczy.

Serum do skóry suchej
To rodzaj skoncentrowanego kosmetyku, który nakłada się pod krem. Dzięki temu serum można jeszcze intensywniej nawilżyć skórę.

Peeling do cery suchej
Czy peeling do twarzy jest zdrowy w przypadku cery suchej? Jak najbardziej, ale wymaga on odpowiedniego dobrania do jej potrzeb.

Zaleca się stosowanie delikatnych peelingów enzymatycznych, które rozpuszczają naskórek. Dzięki temu nie powodują jego podrażnienia.