Jak wybrać dobry balsam do ciała? Co powinien, a czego nie powinien zawierać?

Balsam do ciała pomaga w utrzymaniu skóry w dobrym stanie. Na co warto wrócić uwagę przy wyborze tego kosmetyku? Zobacz, co powinno znaleźć się w jego składzie, a czego nie powinien on zawierać!

Jak wybrać dobry balsam do ciała?

Z balsamu do ciała warto korzystać z niego regularnie – nie tylko wtedy, gdy pojawiają się problemy skórne.

Aby można było szybko poprawić kondycję skóry i zadbać o jej atrakcyjny wygląd, warto wiedzieć jak wybrać dobry balsam do ciała odpowiadający jej potrzebom. Na co należy zwrócić uwagę przy jego kupnie?

1. Formuła balsamu
Balsamy do ciała występują w różnych formułach, które można dobrać do potrzeb skóry i pory roku.

Na chłodniejsze miesiące i dla suchej skóry polecane są balsamy gęstsze i bardziej treściwe, natomiast na ciepłe miesiące i dla skóry normalnej sprawdzą się balsamy o lżejszej konsystencji mleczka.

2. Skład balsamu
Bardzo duże znaczenie ma skład balsamu, ponieważ to właśnie on będzie wpływał na jego działanie.

Balsamy do ciała dostępne są również jako kosmetyki naturalne, które mogą zawierać certyfikowane składniki ekologiczne.

3. Właściwości balsamu
Balsamy do ciała mogą mieć zróżnicowane działanie, na przykład nawilżające, natłuszczające, ujędrniające, antycellulitowe, łagodzące, regenerujące, brązujące.

Kosmetyk warto więc dobrać do indywidualnych potrzeb swojej skóry, by uzyskać najlepsze efekty w pielęgnacji.

4. Zapach balsamu
Balsamy do ciała oferowane są w różnych zapachach, dlatego można dobrać je do swojego gustu, by korzystanie z tego kosmetyku było przyjemne.

5. Certyfikaty
Balsam może mieć również specjalne certyfikaty potwierdzające jakość jego składników.

6. Typ skóry
Często skóra ma swoje specjalne potrzeby. Osoby ze skórą wrażliwą, alergiczną powinny poszukiwać balsamów hipoalergicznych, bezzapachowych, o krótkich składach.

Składniki balsamu do ciała – co powinien, a czego nie powinien zawierać?

Przy wyborze balsamu warto sprawdzić, jaki ma on skład. Co powinien zawierać balsam do ciała, a jakich składników lepiej unikać?

Najlepiej poszukiwać balsamów zawierających w składzie naturalne substancje o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. W tej roli sprawdzają się oleje i masła roślinne, wosk pszczeli i emolienty jak trójglicerydy (Caprylic/Capric Triglyceride), alkohole tłuszczowe (Cetyl, Cetearyl, Stearyl Alcohol).

Dla dodatkowego nawilżenia w składzie mogą znajdować się także substancje jak mocznik, pantenol, gliceryna. O kondycję skóry dbają również ekstrakty roślinne, witaminy, w tym witamina C, witamina E.

Czego nie powinien zawierać dobry balsam do ciała? Najlepiej unikać balsamów zawierających w składzie substancje syntetyczne, pochodzące z ropy naftowej, na przykład jak parafina, olej mineralny, silikony. Osoby z cerą wrażliwą i alergiczną powinny też unikać balsamów z olejkami eterycznymi.