Pończochy samonośne – jak je wybrać i nosić?

Pończochy samonośne są nowoczesną alternatywą dla pończoch noszonych na pasku. Jak dobrać je do swoich potrzeb? Jak powinno się je poprawnie zakładać? Co zrobić wtedy, gdy spadają?

Jak dobrać odpowiednie pończochy samonośne?

Tym, co wyróżnia pończochy samonośne, są silikonowe paski, które pozwalają na przytrzymanie ich na ciele bez konieczności sięgania po pasek do pończoch. Jak nosić pończochy samonośne?

Producenci oferują pończochy w różnych rozmiarach, grubościach, kolorach i wzorach. O czym warto pamiętać przy ich doborze?

Odpowiedni dobór pończoch samonośnych polega przede wszystkim na wybraniu ich we właściwym rozmiarze. Producenci najczęściej oferują je kilku rozmiarach określanych jako 2, 3, 4 i dodatkowo 5. Odpowiadają one długości i szerokości pończoch i można porównać je do rozmiarów S, M, L i XL. Jeżeli nie wiesz, jaki rozmiar pończoch wybrać, zwróć uwagę na tabelę, która powinna znaleźć się na ich opakowaniu.

Podobnie jak rajstopy, także pończochy oferowane są w różnych grubościach, które określane są wartością den – denierów. Im jest ona wyższa, tym pończochy są grubsze. Te cienkie spowijają nogi lekką mgiełką i dobrze wyglądają z kobiecymi sukienkami, na przykład na imprezę. Natomiast te najgrubsze nie prześwitują i świetnie nadają się na chłodne miesiące.

Różnorodność kolorów i wzorów pończoch powoduje, że można dopasować je do wielu stylizacji. Często kupowane są cienkie pończochy samonośne czarne z dekoracyjnymi detalami z koronki, ale także popularne są te grube. Dostępne są też w kolorach cielistych, białym, czerwonym, ze wzorkami jak groszki czy z motywami florystycznymi.

Pończochy samonośne – jak je wkładać?

Podczas wkładania pończoch zaleca się najpierw je zrolować, a potem, w trakcie wkładania na nogi, powoli je rozwijać. W ten sposób można zapobiec powstaniu oczek w przędzy. Na koniec upewnij się, czy góra pończoch wykończona silikonem równo przylega do ud.

Pończochy samonośne jak wysoko nosić je na nogach? Najczęściej to wysokość połowy lub 3/4 uda. Należy przy tym naciągnąć je na taką wysokość, by ich ozdobne wykończenie było przykryte przez sukienkę lub spódniczkę.

Co zrobić, gdy pończochy samonośne spadają?

Czasami zdarza się, że silikon w pończochach nie trzyma dobrze. Co zrobić żeby pończochy damskie samonośne nie spadały?

Spadanie pończoch może być kwestią ich zbyt dużego rozmiaru lub słabej jakości silikonu, dlatego warto wtedy wypróbować inną parę, która będzie mniejsza i lepszej jakości. Również taki problem dotyczy często kobiet o szczupłych udach i może pojawić się w przypadku starszych pończoch.

Gdy pończochy spadają, a nie można ich zdjąć, rozwiązaniem może być wytarcie skóry ud chusteczką lub ręcznikiem papierowym i zastosowanie odrobiny wody na silikonowe paski. Można też wykorzystać pas do pończoch.

Również warto pamiętać o tym, by pończoch samonośnych nie nakładać na ciało nasmarowane tłustszym balsamem lub masłem, ponieważ kosmetyki będą osłabiały przyczepność silikonu.