Ortezy na stopy. Kiedy są stosowane? Co wybrać?

Orteza na stopę, czyli inaczej orteza stawu skokowego jest rodzajem protezy, której celem jest właściwe stabilizowanie kończyny dolnej w tym obszarze. Kiedy konieczne jest noszenie ortezy na stopie? Jak wybrać najlepszą ortezę stawu skokowego? Na te i inny pytania odpowiedzą nam specjaliści z firmy Relax-Med.

Orteza stawu skokowego – kiedy jest konieczna?

Orteza – ortopedyczna proteza, inaczej określana również jako stabilizator, ma na celu unieruchomienie stawu. Spełnia ona wtedy rolę podobną do gipsu, lecz jest od niego znacznie wygodniejsza. Orteza jest jednocześnie sztywniejsza niż sandały ortopedyczne, dlatego zapewnia większy stopień ochrony dla stóp.

Stabilizatory stawu skokowego – ortezy przeznaczone na stopy umożliwiają wtedy unieruchomienie stopy w tym obszarze, a dzięki temu mają prozdrowotne właściwości. Sprzyjają regeneracji tkanek, chroniąc je przed uszkodzeniami. Dzięki temu mogą zredukować ból, obrzęki, wspomagają gojenie się i wzmacniają struktury kostne, stawowe i mięśniowe.

Wskazania do noszenia ortez stawu skokowego:
– zwichnięcie stawu skokowego
– skręcenie stawu skokowego
– łagodniejsze złamania stopy
– doleczanie po złamaniach
– po operacjach na stopach
– rekonstrukcja ścięgna Achillesa
– profilaktyka urazów – nawykowe zwichnięcia i skręcenia
– uprawianie sportów obciążających dla stawu skokowego

Dobra orteza stawu skokowego – co kupić?

Przy dobieraniu takich protez jak ortezy należy zwrócić szczególną uwagę na ich konstrukcję oraz zastosowane materiały.

Ortezy stawu skokowego oferowane są w różnych wariantach – sztywne, półsztywne, miękkie. Rodzaj protezy powinien być dobrany przez ortopedę albo fizjoterapeutę. Aby korzystać z niej wygodniej, warto postawić na lepszej jakości model wykonany z lekkich, oddychających materiałów.

Dodatkowo orteza powinna być dopasowana pod względem swojego rozmiaru, dlatego przed zakupem należy zmierzyć stopę i sprawdzić tabelę rozmiarową producenta.

Dostępna na produkt jak orteza refundacja pozwala na otrzymanie jej aż ze 100% dofinansowaniem. Aby je otrzymać, konieczne jest uzyskanie zlecenia od lekarza. Ortezy z refundacją można kupić również w sklepach działających online.