Jak walczyć z próchnicą?

Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia oraz pięknego wyglądu. Niestety – problemy związane z utrzymaniem jamy ustnej w dobrej formie dotyczą większości Polaków. Próchnica zębów oraz ubytki próchnicowe to największe zagrożenia, z jakimi musimy się borykać. Dlaczego próchnica jest tak wielkim problemem? W jaki sposób można z nią skutecznie walczyć?
Szczególnie narażeni na próchnicę są miłośnicy słodyczy oraz te osoby, które mają problemy z zadbaniem o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. Poważnym problemem jest tu nieregularne szczotkowanie zębów oraz rezygnacja z takich środków czystości, jak nici dentystyczne czy płyny do płukania jamy ustnej. Takie postępowanie sprzyja bakteriom, które w naszej jamie ustnej mogą wyrządzić sporo szkód. Jednym ze skutków ich działalności jest właśnie próchnica zębów, która może mieć fatalne konsekwencje dla każdego z nas.
Próchnica wiąże się z licznymi, uciążliwymi i dość charakterystycznymi objawami. Ból zęba, obrzęk dziąseł oraz przykry zapach z ust – oto symptomy próchnicy, których nie można ignorować. Te problemy to efekt działania bakterii, które wytwarzają niszczące kwasy w jamie ustnej. Szczególnie podatne na próchnicę są zęby trzonowe, jednak nie tylko im należy się odpowiednia troska.
Jak walczyć z próchnicą zębów? Regularne wizyty u stomatologa oraz odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Dentysta uk jest w stanie w porę dostrzec niepokojące zmiany i zaradzić większym problemom. Ważne jest też leczenie próchnicy w chwili, gdy pojawią się pierwsze jej objawy.