Depresja – do kogo się udać: psycholog czy psychiatra?

dobry psycholog w Katowicach

Depresja wciąż jest dla wielu tajemniczą chorobą, nie wiedzą czego mogą się spodziewać po osobie chorej, na wszelki wypadek odsuwając się więc od niej – nieświadomie jeszcze bardziej pogarszając sytuację osoby dotkniętej depresją. Szczęśliwie nie jest ona już tak tajemnicza dla lekarzy i terapeutów, którzy skutecznie pomagają powrócić do zdrowia. Zanim jednak pomogą, wcześniej musimy się zastanowić, do jakiego specjalisty powinniśmy się udać.

Kto leczy depresje psycholog czy psychiatra?
To zależy od indywidualnego przypadku i od stopnia zaawansowania choroby, prawie zawsze jednak lepszym wyborem będzie psycholog. Dopiero, jeśli po spotkaniach z psychologiem któraś ze stron dojdzie do wniosku, że to nie wystarcza – wtedy warto rozważyć wizytę u psychiatry. Dlaczego w takiej, a nie odwrotnej kolejności? Jest kilka powodów:
* chorzy mimo zdawania sobie sprawy ze swojej trudnej sytuacji starają się odsuwać od siebie myśl o konieczności odwiedzenia psychiatry. Jest to dla nich często przyznanie się, że jest bardzo źle – a to nie jest przyjemna myśl. Wiedząc jednak jak w Polsce myśli się o osobach chodzących do psychiatry – chorzy wolą odwlekać terapię niż pójść do psychiatry. Psycholog brzmi mniej groźnie, zwiększa więc szansę na poproszenie o pomoc.
* bardzo często podstawową przyczyną depresji jest konkretny powód – np. poczucie niskiej wartości, kłopoty finansowe, lęki przed rozpadem związku lub nieumiejętność tworzenia relacji z innym ludźmi. W większości przypadków lepiej będzie po prostu porozmawiać z psychologiem o tych powodach, niż od razu pozwalać psychiatrze wyciągać ciężkie działa farmakologiczne.

Cokolwiek jednak wybierzemy – nie odwlekajmy wizyty, bez względu na to, czy zamierzamy odwiedzić psychologa, czy psychiatrę.

Autor: katowice psycholog