Jak się przygotować do badania progesteronu?

badanie progesteronu

Jak wiadomo, progesteron jest hormonem płciowym, który jest wydzielany przez jajniki. Jest on niezbędny do zajścia w ciążę, a później do jej utrzymania. Należy więc badać jego poziom.

O progesteronie

Ten hormon swoje najwyższe stężenie osiąga w drugiej połowie cyklu miesiączkowego (faza lutealna). Progesteron przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia w niej jajeczka płodowego. Po zapłodnieniu ma wpływ na prawidłowe utrzymanie ciąży. Jest on także wykorzystywany w naturalnej antykoncepcji, gdyż podwyższa temperaturę ciała o 0,4-0,6 stopnia Celsjusza – tak można wyznaczyć dni płodne i niepłodne. Badanie progesteronu może pomóc między innymi w diagnostyce przyczyn niepłodności i nieprawidłowości ciążowych. Wartości zmienione mogą wyjść wtedy, gdy ma się do czynienia z ciążą albo chorobami nerek.

Badanie progesteronu jak się przygotować

Materiałem do badania tego hormonu jest oczywiście krew. Należy ją pobierać między 21 a 23 dniem cyklu miesiączkowego (o ile lekarz nie będzie miał innych zaleceń). Przed badaniem najlepiej być na czczo. Choć w okresie letnim zaleca się czasem wypicie szklanki wody lub gorzkiej herbaty – jednak trzeba spytać o to lekarza prowadzącego. Krew oddajemy w laboratorium (np.w Białystoku) między 7.00 a 9.00 rano z żyły łokciowej. Należy pamiętać również o tym, że suplementy zawierające DHEA-S przyczyniają się do uzyskiwania fałszywie podwyższonych wyników. Jest to poziom na tyle podwyższony i istotny (około 1 ng/dl.), że może negatywnie wpływać na podejmowanie po badaniach decyzje kliniczne.

Więcej: Laboratorium