Dermatolog – specjalista chorób skóry. Kiedy się do niego udać? Jak wygląda wizyta? Ile kosztuje?

Dermatolog to lekarz, który zajmuje się największym narządem ciała człowieka, czyli skórą, a także jej przydatkami, a mianowicie włosami i paznokciami. Kiedy warto udać się do dermatologa? Jak wygląda wizyta w jego gabinecie? Ile trzeba za nią zapłacić?

Kiedy udać się do dermatologa?

Konsultacja z lekarzem dermatologiem jest wskazana wtedy, gdy pacjent zauważa niepokojące objawy dotyczące swojej skóry, włosów czy paznokci. Warto też zaznaczyć, że dermatolodzy zajmują się leczeniem chorób wenerycznych.

Wskazania do wizyty u dermatologa:
– zmiana wyglądu znamion
– trądzik, zaskórniki
– kurzajki, brodawki
– nadmierny łojotok
– znaczna suchość, łuszczenie się skóry
– zaczerwienienie skóry
– uporczywy świąd, pieczenie skóry
– zmiana struktury paznokci
– nadmierne wypadanie włosów

Jak wygląda wizyta u lekarza dermatologa?

Wizyta w gabinecie dermatologicznym składa się z dwóch części – pierwsza to wywiad z pacjentem, natomiast druga to badanie. Na czym polega wywiad? Dermatolog co robi podczas badania?

W trakcie wywiadu najczęściej pyta on o dolegliwości i towarzyszące im okoliczności. Może także zapytać o dotychczasowe leczenie, stosowane kosmetyki, historię rodzinną – choroby, nowotwory w rodzinie.

Lekarz może też polecić dodatkową diagnostykę. Jakie badania może zlecić dermatolog? Są to przede wszystkim badania krwi, między innymi badania hormonalne, ponieważ zaburzenia hormonów mogą być odpowiedzialne za wiele dolegliwości dotykających skóry, włosów i paznokci.

Podstawowe badanie dermatologiczne odbywa się z użyciem specjalnego urządzenia – dermatoskopu, które powiększa daną okolicę.

Leczenie zalecone przez lekarza dermatologa może mieć poniższe formy:
– kosmetyki – dermatolog dobiera wtedy odpowiednią pielęgnację, która pozwala na zmniejszenie pojawiających się dolegliwości
– leki na receptę – lekarz wypisuje receptę na leki, które należy stosować zgodnie z jego zaleceniami – mogą być to leki do stosowania miejscowego oraz wewnętrznego
– zabiegi dermatologiczne – mogą być to zarówno zabiegi estetyczne, jak i zabiegi chirurgiczne, na przykład wycięcie zmiany

Dermatolog może też skierować pacjenta do innych specjalistów, na przykład endokrynologa, ginekologa.

Ile kosztuje wizyta u dermatologa?

Do dermatologa można zapisać się na NFZ – konieczne jest skierowanie, a także prywatnie – bez potrzeby posiadania skierowania.

Za wizytę prywatną należy zapłacić. Ile kosztuje dermatolog Łódź prywatnie? Cena wizyty najczęściej wynosi od 100 do 150 złotych. W przypadku, gdy podczas wizyty będą prowadzone dodatkowe badania oraz zabiegi, cena jest wyższa.