Co można zrobić, aby dodać sobie energii?

Wiele osób coraz częściej sięga po różnego rodzaju energetyki lub suplementy, które mają dodawać energii. Szczególnie te pierwsze mogą się jednak okazać dla organizmu w dłuższej perspektywie bardzo szkodliwe. Warto więc sprawdzić naturalne sposoby na dodanie sobie energii.

Proste sposoby na dodanie sobie energii

Jedną z prostszych czynności, jakie możesz wykonać, aby dodać sobie energii, to wziąć zimny prysznic. Zimna woda to jeden z najskuteczniejszych, a przy tym zupełnie naturalnych i bezpiecznych „dopalaczy”. Możesz go stosować rano, do wyczerpującym dniu pracy, aby zyskać pokłady energii na popołudnie. Sprawdzi się także po wymagającym treningu. Zimna woda działa energetyzująco, pobudza krążenie, likwiduje obrzęki, poprawia termoregulację organizmu.

Aromaterapia także może ci pomóc odkryć w sobie nowe pokłady energii. Do dyfuzora, nawilżacza powietrza lub kominka do aromaterapii możesz dodać olejek pomarańczowy, cytrynowy, rozmarynowy lub miętowy. Każdy z nich wykazuje działanie pobudzające, odświeżające, wiele z nich pobudza krążenie krwi, a także działa na poprawę nastroju.

Skutecznym sposobem na pobudzenie się do działania jest…aktywność fizyczna. Tylko z pozoru jest ona wyłącznie męcząca i pozbawiająca sił. Pamiętaj, że podczas uprawiania sportu w organizmie podnosi się ciśnienie krwi i wzrasta poziom endorfin. Nowe pokłady energii możesz zyskać już po kilkunastominutowym spacerze lub krótkiej przejażdżce rowerem albo półgodzinnej przebieżce. Nie bez powodu wielu ludzi sukcesu dzień zaczyna od krótkiego joggingu. Samo przebywanie na świeżym powietrzu dodaje energii.

W mobilizacji i odnalezieniu dodatkowych pokładów sił może pomóc ci także medytacja. To doskonały sposób na zniwelowanie stresu. Pomaga usunąć napięcia, które pozbawiają cię witalności. Dzięki wyciszeniu, jakie oferuje medytacja, twój mózg lepiej pracuje. Ponadto, regularny oddech pomaga się dotlenić.

Co pić zamiast energetyków?

Wbrew pozorom energetyki to najgorszy z możliwych wyborów, jeśli chodzi o napoje, które pomogą pomóc w odzyskaniu energii.

  • Na pierwszym miejscu jest oczywiście kawa. Pamiętaj jednak, że nie można jej pić zbyt dużo. Lepszym rozwiązaniem jest jedna-dwie filiżanki mocno esencjonalnego napoju niż 5 kubków kawy złej jakości.
  • Zielona herbata także z pewnością doda ci energii oraz pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie. Ponadto zawiera ona mnóstwo antyoksydantów, które wykazują działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe.
  • Kolejny dobry wybór to picie naparu z żeń-szenia. Roślina ta nazywana jest „korzeniem życia” – pomaga w transporcie tlenu do narządów. Im zaś bardziej dotleniony organizm, tym więcej ma więcej energii.
  • Yerba mate to coraz popularniejszy w Polsce naturalny energetyk. Działa na organizm nie tylko pobudzająco, ale także prozdrowotnie: dodaje energii, wspomaga regenerację układu nerwowego, zmniejsza stres.
  • Na koniec, najprostszy napój z możliwych: szklanka ciepłej wody z cytryną. Wspaniale pobudza ciało do pracy, a przy tym odkwasza organizm i usuwanie wszelkie zalegające w nim toksyny.