Istnieją różne metody usuwania niechcianego owłosienia, a najpopularniejszą i najskuteczniejszą z nich jest depilacja. Z tego rodzaju zabiegów medycyny estetycznej korzysta bardzo wiele osób, co przekłada się na bardzo szeroki zakres usług gabinetów kosmetycznych oraz specjalistycznych klinik. Sesje usuwania owłosienia z wykorzystaniem depilatora przeprowadzić można również w domu. Które z tych rozwiązań jest skuteczniejsze?
Depilacja w domu i u kosmetyczki
Podstawową różnicą między zabiegiem wykonywanym w domu, a wizytą u kosmetyczki jest rodzaj urządzenia zastosowanego do redukcji włosów. W domu depilację przeprowadza się zwykle przy użyciu klasycznych depilatorów lub depilatorów IPL, emitujących wiązki światła o nieregularnych długościach. W praktyce urządzenia te nie usuwają jednak cebulek włosów całkowicie, a jedynie osłabiają ich konstrukcję. Regeneracja trwa od dwóch do pięciu tygodni, a po jej zakończeniu owłosienie ponownie zaczyna się pojawiać na wydepilowanej skórze. W salonach kosmetycznych stosuje się natomiast bardziej wydajne depilatory laserowe, które wytwarzają wiązkę o równomiernej mocy. Nie tylko trafia ona do macierzy włosów bezpośrednio, ale też skutecznie niszczy od środka poszczególne cebulki. Depilacja laserem pozwala tym samym na trwałe usunięcie elementów włosa, które odpowiadają za jego wzrost.
Porównanie efektów
Mimo różnic w trwałości uzyskanych rezultatów, obie metody depilacji pozwalają na zapewnienie efektu gładkiej skóry. W warunkach domowych konieczne jest przeprowadzenie nawet kilkunastu zabiegów, aby skóra osiągnęła pożądaną jedwabistość. W takim przypadku cebulki włosów wciąż pozostają na swoim miejscu, przez co stosunkowo szybko odrastają. Przy pomocy domowego depilatora nie da się więc na stałe usunąć niechcianego owłosienia. Depilacja laserowa u kosmetyczki wymaga z reguły wykonania przynajmniej sześciu zabiegów, a w trakcie pojedynczej sesji trwale likwidowane jest około 30 proc. wszystkich włosów na danym obszarze ciała. Cebulki owłosienia są jednak niszczone całkowicie, dzięki czemu nie odrastają nawet po kilku tygodniach.
Cena depilacji
Usuwanie owłosienia w wyspecjalizowanym gabinecie kosmetycznym to dość kosztowna usługa. Stanowi ona jednak wyjątkowo opłacalne rozwiązanie, ze względu na skuteczność oraz bezpieczeństwo depilacji laserowej. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość wygodnego usuwania włosów z praktycznie dowolnych obszarów ciała, włącznie z tymi trudno dostępnymi. Oferta gabinetów kosmetycznych jest na tyle szeroka, że znalezienie usługi dopasowanej do możliwości budżetowych klientki nie powinno stanowić problemu. Koszt domowego depilatora może być natomiast dość zróżnicowany. Najprostsze modele nie należą do drogich urządzeń, jednak charakteryzują się zwykle niską jakością wykonania i nie gwarantują dobrych rezultatów. Depilatory o większej funkcjonalności są droższe, ale i one nie są w stanie zapewnić długotrwałego efektu gładkiej skóry. W praktyce cena dobrej jakości urządzenia nie jest wcale niższa, niż wartość inwestycji w kilka sesji zabiegowych w salonie kosmetycznym.
Kwestie techniczne
Laserowe usuwanie owłosienia w salonie powinno być przeprowadzane wyłącznie za pomocą specjalistycznego sprzętu, który musi obsługiwać wykwalifikowany i wyszkolony kosmetolog. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich parametrów lasera, pozwalający na uniknięcie różnych pozabiegowych podrażnień czy poparzeń. W mieście Warszawa, depilację laserową oferuje klinika Anlaya (https://anlaya.pl/pricelist/294-vectus/). Podczas zabiegów wykorzystywany jest zaawansowany laser Vectus, a efekty zaobserwować można już po pierwszym zabiegu. W przypadku samodzielnego depilowania włosów w domu, samodzielne ustawienie podstawowych parametrów depilatora nie powinno sprawić nikomu trudności. Urządzenia tego typu przystosowane są do obsługi przez osoby niewykwalifikowane, a z ich użytkowaniem nie wiąże się żadne ryzyko. Domowe depilatory są po prostu mniej zaawansowanym technologicznie wyposażeniem, co niestety przekłada się na ich efektywność.