Zdrowie

dbanie o zdrowie

Zdrowie to największa wartość w życiu człowieka. Nie ma nic cenniejszego ani nic bardziej ulotnego. W sumie, gdy jesteśmy zdrowi, to ze wszystkimi innymi problemami i sprawami życia codziennego jakoś sobie poradzimy. Niestety, żyjemy w czasach, gdy wszystkiego mamy nie tylko pod dostatkiem, ale i w nadmiarze, co nie zawsze jest korzystne dla człowieka. Czasami dobrze jest zatrzymać się w tym naszym zabieganiu i zastanowić, w jaki sposób należy dbać o zdrowie.
Jednym ze sposobów jest odpowiednia ilość ruchu. Nie chodzi tu tylko o wyczynowe uprawianie sportu, mimo, że teoretycznie nigdy nie jest za późno i w każdym wieku można znaleźć dyscyplinę, która będzie właściwa. Wystarczy po prostu wbudować elementy sportu i aktywności fizycznej w harmonogram dnia: wysiąść dwa przystanki wcześniej z tramwaju i przejść pozostały dystans na piechotę lub zamienić czasami samochód na rower (oczywiście, gdy jest to możliwe); zdecydować się na schody zamiast korzystanie z windy. Już takie proste sposoby wzmocnią nasze serce i układ naczyniowy.
Innym ważnym elementem jest zdrowe odżywianie. Tu też należy rozsądnie podejść do zagadnienia, a nie niewolniczo podążać za najnowszymi trendami monodiet, które nie gwarantują kompleksowego odżywienia organizmu. Rozsądne i wstrzemięźliwe komponowanie posiłków i konsumowanie według pór roku oraz korzystanie z rodzimych warzyw i owoców jest najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii.
Kolejnym istotnym aspektem jest unikanie lub przynajmniej redukcja stresu, co niestety jest chyba najtrudniejsze do zrealizowania.