Czy produkty light są zdrowe?

Chcąc zrzucić nadmiar kilogramów i tkanki tłuszczowej, często sięgamy po produkty light. Wybieramy „odchudzone” wersje ulubionych przysmaków z nadzieją na bycie bardziej fit. Niestety, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co tak naprawdę kryje się w tego typu produktach. Jeżeli zastanawiasz się, czy produkty light są zdrowe – koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Z tekstu dowiesz się:

  • czy żywność light jest zdrowa,
  • czy istnieje ciemna strona produktów light,
  • w jaki sposób dieta pudełkowa zdrowo wesprze Twoje odchudzanie.

Producenci żywności prześcigają się w tym, jak ułatwić życie osobom na redukcji. Żywność bez cukru, bez tłuszczu… Lista produktów light rośnie z dnia na dzień. Wiele osób chcących zgubić zbędne kilogramy chętnie sięga po te zamienniki z nadzieją na szybsze efekty. Pytanie, czy produkty typu light to dobry wybór, jeżeli zależy Ci na schudnięciu w zdrowy sposób?

Produkty light a zdrowie

Produkty typu light charakteryzują się mniejszą zawartością cukru, tłuszczu lub kalorii. Komitet do spraw Żywienia i Żywności Specjalnego Dietetycznego Przeznaczenia ustalił, że produkt niskokaloryczny to taki, który dostarcza nie więcej niż 140 kJ (40 kcal) na 100 g produktu w postaci stałej lub 80 kJ (20 kcal) na 100 g produktu płynnego. Podobne wartości stosowane są do produktów o obniżonych zawartościach tłuszczu czy cukru.

Niestety, aby uzyskać atrakcyjny smakowo produkt, zamiast cukru dodawane są jego zamienniki, takie jak aspartam, mallitol czy sukraloza. Dodatkowo żywność typu light często jest wypełniona substancjami zagęszczającymi i stabilizującymi, takimi jak guma guar czy skrobia modyfikowana.

Po dodaniu tego typu substancji otrzymujemy produkty mocno przetworzone, nieniosące ze sobą wartości odżywczych niezbędnych dla prawidłowej pracy organizmu. Nasze ciała potrzebują witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) dla prawidłowej pracy układu hormonalnego, pięknej skóry oraz włosów. Tych składników brakuje w produktach „niskokalorycznych”.

Produkty light – za i przeciw

Nie ma co ukrywać – chcąc zrzucić nadmiar kilogramów, musisz być na ujemnym bilansie kalorycznym. Produkty typu light w łatwy sposób umożliwiają Ci obniżenie ilości kalorii w diecie, jednocześnie pozwalając spożyć większą objętość produktu. To z kolei przemawia na ich korzyść, zwłaszcza wśród osób, które decydują się na mocno restrykcyjne diety.

Niestety, często dzieje się to kosztem zdrowia. Większość produktów light dostępnych na rynku jest wypełniona sztucznymi słodzikami, wzmacniaczami smaku oraz emulgatorami. Spożywanie ich w dużych ilościach może prowadzić do nadmiernego apetytu oraz wiecznych zachcianek na słodycze, a tym samym w negatywny sposób odbić się na sylwetce.

Dodatkowo spożywanie dużych ilości słodzików takich jak aspartam może nieść ze sobą skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności czy problemy trawienne.

Zjedzenie żywności light raz na jakiś czas nie powinno mieć negatywnego wpływu na Twoje zdrowie. Jednak bazowanie na tego typu produktach na co dzień może doprowadzić do licznych niedoborów i problemów zdrowotnych.

Jak zrzucić nadmiar kilogramów w zdrowy sposób?

Miałeś nadzieję, że produkty typu light to dobry sposób na odchudzanie, ale zamiast spektakularnych efektów pojawiły się nieokiełznany apetyt i zachcianki na słodycze? Jeżeli ułożenie zdrowej, zbilansowanej diety wydaje Ci się skomplikowane i pracochłonne, dieta pudełkowa od NTFY jest tym, czego szukasz!

Bez względu na Twoje preferencje żywieniowe, otrzymasz dietę dostosowaną specjalnie do Ciebie. Unikasz mięsa? Jesteś na diecie wegetariańskiej? A może, starasz się ograniczyć nabiał, bo mleko a odchudzanie nie idą u Ciebie w parze i masz wrażenie, że produkty mleczne utrudniają Ci schudnięcie? Catering dietetyczny NTFY, pomoże osiągnąć Ci wymarzoną sylwetkę, jednocześnie wspierając Twoje zdrowie.

W odróżnieniu od innych cateringów dietetycznych, w NTFY nie musisz trzymać się jednego sztywnego planu żywieniowego. Wybieraj posiłki spośród 6 dostępnych diet – Less Carb, Veggy, Classic, Foodie, Less Gluten & Dairy Free lub nowości, Smart!

Możesz też skorzystać z zupełnie nowego pakietu START, w którym dostaniesz menu złożone z 5 pełnowartościowych i pysznych posiłków, bez konieczności zastanawiania się, co zjeść kolejnego dnia!

Wystarczy, że raz obliczysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, wykorzystując kalkulator diet, i gotowe! Zapomnij o nużącym liczeniu kalorii, ważeniu każdego posiłku i nadmiernych restrykcjach. Zadbaj o swoje zdrowie i osiągnij sylwetkę, o jakiej marzysz, z dietą pudełkową NTFY!