Wpisując w wyszukiwarkę “botoks” znaleźć można szereg gabinetów medycyny estetycznej, wykonujących zabiegi odmładzające z użyciem botoksu (toksyny botulinowej), w tym gabinet la estetica. Mało osób ma jednak świadomość, że na tym właściwości botoksu wcale się nie kończą. Przed podjęciem decyzji, której skutki będą widoczne i odczuwalne przez kilka miesięcy, warto dowiedzieć się więcej. Oto najważniejsze informacje o tym zabiegu.
Pierwszy botoks został wykonany w Polsce w 1996 roku i od tego czasu zyskał u nas status najpopularniejszego zabiegu odmładzającego tego typu. Botoks jest stosowany jako remedium na zmarszczki dynamiczne (mimiczne), utrwalające się z wiekiem na skórze. Nie działa on jednak na zmarszczki statyczne, pojawiające się z wiekiem.
Botoks, aplikowany umiejętnie, nie “zamraża” mimiki twarzy. Za nią odpowiadają mięśnie unoszące części twarzy (dźwigacze, np. wargi górnej czy powieki) oraz mięśnie obniżające je (np. obniżacz kąta ust). Chcąc osiągnąć optymalny efekt, lekarz wykonujący zabieg, nie wyłącza całkowicie mięśni danego typu, lecz jedynie osłabia ich pracę. Ważne, by nie wyłączać całkowicie pracy jednej grupy mięśni, ponieważ mięśnie w opozycji będą podejmować “w zastępstwie” za nie intensywniejszą pracę. Czasem, by osiągnąć pożądany rezultat, botoks stosowany jest na obu grupach mięśni. Czym jest dokładnie toksyna botulinowa? Skąd pochodzi, jak jest pozyskiwana i jakie daje możliwości w medycynie estetycznej?
Botoks – czym on jest?
Botoksem nazywana jest toksyna botulinowa typu A, produkowana przez bakterie Clostridium botulinum (laseczkę jadu kiełbasianego). Została ona wyizolowana w 1895 roku przez Emila van Ermengena z solonej szynki, którą zatruło się kilkadziesiąt osób oraz ze śledziony jednego ze zmarłych. Ze względu na silne oddziaływanie na układ nerwowy, w niewielkich dawkach ta neurotoksyna stosowana jest powszechnie w medycynie estetycznej, w dziedzinie anti-age. Większe dozy działają na organizm silnie trująco. W mniejszych jest bardzo pomocna przy redukowaniu zmarszczek.
Toksyna botulinowa – żelazko dla zmarszczek
Botoks wywołuje zablokowanie połączeń między zakończeniami nerwów i unerwianymi przez nie mięśniami. Prowadzi to do rozluźnienia mięśni. Ze względu na tę właściwość jest on używany w gabinecie medycyny estetycznej do zabiegów odmładzających. Botoks “prasuje” linie, a twarz po zabiegu wygląda jak po urlopie – ma bardziej wypoczęty wyraz.
Po wprowadzeniu toksyny botulinowej w miejsce linii, dochodzi z czasem do jej stopniowego wygładzenia. Rezultaty można zaobserwować w ciągu 3-10 dni od zabiegu, w zależności od indywidualnych predyspozycji i miejsca iniekcji.
Zabieg botoksu jest odwracalny. W ciągu kilku miesięcy ciało neutralizuje toksynę. W tym okresie osłabiony mięsień odzyskuje sprawność, a zmarszczka znów zaczyna być widoczna. Botoks można jednak powtarzać – ponowne zastosowanie zabiegu jest bezpieczne dla zdrowia i daje takie efekty, jak wcześniej. Mimika twarzy jednocześnie pozostaje naturalna, a sama ingerencja – dyskretna.
Botoks w gabinecie la estetica – zabieg nie tylko dla urody
Botoks działa nie tylko odmładzająco. Zwiększa także komfort codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Toksyna botulinowa hamuje nadmierne pocenie się.
Działa ona przeciwskurczowo i hamuje wydzielanie acetylocholiny w synapsach nerwowo-mięśniowych oraz we włóknach nerwów unerwiających gruczoły potowe. Produkcja i wydzielanie potu po iniekcji botoksu zostają zatrzymane. Rezultat ten utrzymuje się przez 6-8 miesięcy.
Botoks w la estetica i dostępne m.in. w płockim gabinecie preparaty to jedyne leki, których działanie hamuje nadprodukcję potu na ponad pół roku. Zabieg można po tym czasie oczywiście powtórzyć.
Inną bardzo ciekawą właściwością toksyny botulinowej jest jej skuteczność w leczeniu migreny przewlekłej. Polskie Towarzystwo Bólów Głowy i Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy uznaje leczenie botoksem za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Sprawdza się ono u około 80% chorych.
Botoks działa więc nie tylko na powierzchowność i kwestie estetyczne. Toksyna jest praktycznym preparatem, który podaje się także w celach zdrowotnych. Ponieważ ma ona status leku i, podobnie jak w przypadku innych lekarstw, możliwe są powikłania, ważne, jest by procedurę wykonywał lekarz w gabinecie zabiegowym – po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu i wykluczeniu przeciwwskazań.