Jakie suplementy dla ciężarnych warto stosować?

Dieta przyszłej mamy ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Właśnie dlatego tak ważne są suplementy dla kobiet w ciąży. Dzięki nim można uzupełnić brak wszelkich witamin, czy też składników niezbędnych do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Wiele kobiet nie ma pojęcia, jakie suplementy należy zażywać w ciąży. Poniżej przedstawiono wszystkie przydatne informacje na ten temat.

Kwas foliowy
Kwas foliowy powinien być spożywany w dawce minimum 400 ug dziennie. To właśnie on pobudza organizm do wytwarzania czerwonych krwinek. Należy wiedzieć, że organizm ludzki nie ma zdolności do wytwarzania tego składniku, więc niezbędne jest jego uzupełnienie poprzez produkty naturalne lub suplementy. Kwas foliowy wspiera rozwój płodu. Odgrywa ogromną rolę podczas procesu wzrostu, szczególnie we wczesnym etapie ciąży. Bierze czynny udział podczas kształtowania się tkanek i organów dziecka.

Witaminy z grupy B
Witamina B6 oraz B12 to suplementy dla ciężarnych, które obniżają stężenie homocysteiny. Jest to bardzo ważne dla rozwoju płodu. Niedobór witamin z grupy B może spowodować wystąpienie wad cewy nerwowej.

Cholina
Cholina to suplement o działaniu długofalowym. Wpływa na prawidłowy rozwój mózgu. Badania udowodniły, że dzieci, których matki w czasie ciąży spożywały cholinę, lepiej radzą sobie z logicznym myśleniem oraz odnoszą lepsze efekty w nauce. Składnik ten usprawnia przepływ impulsów nerwowych przez mózg dziecka.

Witamina D3
Witamina D3 reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową. Oddziałuje również na tkanki, a także narządy. Niedobór tej witaminy w czasie ciąży może negatywnie odbić się na płód. Istnieje duże ryzyko, że dziecko urodzi się z brakiem witaminy D3. Skutkuje to słabą mineralizacją kości, a nawet rozwojem krzywicy. Zwiększa również szansę na rozwój wielu groźnych chorób w przyszłości np. cukrzycy.

Jod
Jod oddziałuje nie tylko na zdrowie matki, ale również dziecka. Składnik ten reguluje pracę tarczycy. Niedobór hormonów tarczycy może spowodować nawet upośledzenie umysłowe płodu lub wady układu kostnego. Zbyt mała ilość jodu w organizmie ciężarnej może wywołać poronienie.

Selen
Selen, podobnie jak jod wpływa na poziom hormonów tarczycy. Wpływa on na rozwój umysłowy dziecka. Jest niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy tarczycy.

Żelazo
Odnotowano, że żelazo ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka w przyszłości. Poziom stężenia żelaza w krwi pępowinowej wpływa na funkcje poznawcze oraz motoryczne kilkulatków.

DHA
DHA, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 mają pozytywny wpływ na narząd wzroku oraz układ nerwowy dziecka. Odpowiadają za prawidłowy rozwój mózgu i serca płodu. Zaleca się spożywanie minimum 200 mg na dobę.

Autor: https://viridian-polska.pl/