Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale migdały mogą bardzo wiele powiedzieć o stanie odporności naszego organizmu. Powiększony tylko jeden migdał może wskazywać na bardzo poważną chorobę, dlatego też należy jak najszybciej skontaktować się z doświadczonym lekarzem. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać główne przyczyny powiększonego jednego migdałka.
Powiększony jeden migdał przyczyny
Powiększony jeden migdał może pojawić się w przebiegu infekcji, jednak jest to bardzo nietypowa sytuacja. Migdały jak powszechnie wiadomo, znajdują się bardzo blisko siebie, dlatego też mają niemal identyczny dostęp do patogenów. Jak dochodzi do infekcji to najczęściej powiększają się dwa migdałki. Powiększony jeden migdał może być przyczyną rozwijania się chłoniaka albo raka. Nowotwór w okolicach migdałów objawia się najczęściej bardzo silnym bólem gardła i trudnościami w połykaniu.
Angina Plauta – Vincenta
Powiększony jeden migdał może być także spowodowany anginą Plauta – Vincenta. Przy chorobie tej w gardle stwierdza się różnorodne zmiany błoniasto-wrzodziejące, które bardzo często dotyczą wyłącznie jednego migdałka podniebiennego. Zaatakowany migdał pokrywany jest szarym nalotem, który można bardzo łatwo oddzielić. Pod warstwom zgromadzonego nalotu pojawiają się głębokie i bolesne owrzodzenia. Warto wspomnieć również i o tym, że zmiany na migdałku występują wyłącznie w jego górnym biegunie. Gdy dochodzi do próby oddzielenia nalotu albo jego bezpośredniego dotknięcia to owrzodzenie zaczyna krwawić.
dokładnie infekcja, grypa to początki problemów z migdałkami