Czy Yerba Mate można pić w ciąży?

Pochodzący z Argentyny napój Yerba Mate cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jest to herbata z sporą ilością kofeiny. Wyróżnia się nie tylko przepysznym smakiem, ale również pobudzającymi właściwościami. Z tego względu wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy spożywanie takiego napoju jest dla nich bezpieczne. Poniżej przedstawiono podstawowe informacje na temat Yerba Mate. Z pewnością pozwolą one odpowiedzieć na pytanie, czy ciężarne mogą bez stresu delektować się tym wyjątkowym napojem.

Czym jest Yerba Mate?

Co to jest Yerba Mate? Yerba Mate to argentyński napój, który zwany jest również herbatą jezuicką lub paragwajską. Jest on wytwarzany z liści rośliny, a dokładniej ostrokrzewu paragwajskiego. Napar z wiecznie zielonego krzewu znany jest już od pokoleń. Mieszkańcy Parany docenili go głównie z uwagi na właściwości lecznicze.
Do Europy Yerba Mate dotarł dzięki jezuitom. To właśnie misjonarze pokazali Europejczykom, że istnieje coś innego, niż azjatycka herbata, która w tamtych czasach była najchętniej sprowadzana.

Czy Yerba Matę można pić w ciąży?

Jak wyżej wspomniano, Yerba Mate cieszy się dużą popularnością. To ulubiony napój wielu kobiet, jednak wiele z nich obawia się jego spożywania w błogosławionym stanie. Duża część z nich rezygnuje z picia naparu już w momencie starań o dziecko. Czy jest to obowiązkowe?
Zgodnie z zaleceniami lekarzy kobieta w ciąży może spożywać nie więcej niż 200 mg kofeiny na dobę. W Yerba Mate znajduje się 36 mg kofeiny na 100 ml. Oznacza to, że bezpieczna dawka napoju wynosi 0,5 litra na dzień. Ciężarna bez obaw może wypić taką ilość Yerba Mate, jednak należy pamiętać, aby nie przekraczać tej ilości. Napój w żaden sposób nie wpływa na zdrowie matki oraz dziecka.
Musimy jednak pamiętać, że kobiety karmiące piersią narażają swoje dziecko na nadpobudliwość, czy też inne nieprzyjemne dolegliwości związane z przenikaniem kofeiny do mleka matki. Właśnie dla tego nie zaleca się spożywania więcej niż 400-500 ml Yerba Mate na dobę. Podobnie, jak w ciąży należy więc narzucić sobie ograniczenie.

Korzyści płynące z picia Yerba Mate w ciąży

Yerba Mate spożywana w ciąży może nieść wiele korzyści dla zdrowia, o ile oczywiście nie przesadzimy z jej ilością. Napój posiada w swoim składzie wiele składników odżywczych, które skutecznie poprawiają pracę całego organizmu. Warto więc regularnie spożywać go w stanie błogosławionym.

Yerba Mate to bogactwo antyoksydantów

Yerba Mate znacznie przewyższa jakością swojego składu zieloną herbatę. W tym wspaniałym napoju znajdziemy ogromną ilość antyoksydantów, które w szczególności niezbędne są ciężarnym. Eliminacja wolnych rodników podnosi odporność, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko złapania infekcji. Dodatkowym plusem jest pozytywny wpływ na skórę. Jej starzenie spowalnia się, dzięki czemu dłużej będzie ona naturalnie napięta i elastyczna.

Yerba Mate poprawia koncentrację

W Yerba Mate to również bogactwo takich składników, jak m.in. przeciwutleniaczy, polifenoli, aminokwasów, czy też witamin. Nie tylko poprawiają one koncentrację, ale również pozwalają pozbyć się negatywnych skutków związanych z piciem kofeiny. Unikniemy więc bólów głowy, czy też problemów żołądkowych. Kobiety spodziewające się dziecka powinny zrezygnować z kawy na rzecz Yerba Mate.

Yerba Mate wspomaga trawienie

Kłopoty żołądkowe to częsta dolegliwość w okresie ciąży. Kobiety w stanie błogosławionym mogą mieć problemy z prawidłowym trawieniem. Yerba Mate stymuluje produkcję kwasów żółciowych, które ułatwiają trawienie się pokarmów. Napój pozwala więc oczyścić nasz organizm z toksyn, a także przywrócić poprawną pracę układu pokarmowego. Warto sięgnąć po niego szczególnie, gdy zjemy ciężkostrawny posiłek.

W jaki sposób należy zaparzać i pić Yerba Mate?

Zaprzenie Yerba Mate wcale nie wygląda tak, jak przygotowanie zwykłej herbaty lub kawy. Jeśli chcemy zrobić to poprawnie, to powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne naczynie zwane calabazą. Dobrze również posiadać rurkę do picia (bombille), która wykonana jest z bambusa, a na jej zakończeniu znajduje się sitko. Takie akcesoria kupimy bez żadnego problemu np. w herbaciarni internetowej.
Przygotowanie napoju należy rozpocząć od odmierzenie 2-3 łyżek Yerba Mate i wsypaniu ich do naczynia. Następnie zalewamy susz wodą o temperaturze 70 stopni Celsjusza. Im dłuższy czas parzenia, tym mocniejszy napój uzyskamy. Ciężarne powinny więc zaparzać Yerba Mate zaledwie przez kilka minut.
Nie wyrzucajmy suszu po jednym parzeniu. Z powodzeniem wystarczy nam on na około siedem razy.